KANCELARIA  DORADCZA

                     Your   Advisor

A black car parked on the side of the road

Garaż blaszany a podatek od nieruchomości 
- 03/2025

03 marca 2025

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości zgodnie z brzmieniem art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 70, 1313, 2291, z 2024 r. poz. 1572, 1635, 1757), zwanej dalej ustawą, podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane:

 

1) grunty,

2) budynki lub ich części;

3) budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

 

Niezbędnym jest więc udzielenie odpowiedzi na pytanie czy garaż blaszany jest budynkiem w rozumieniu ustawy. Konstrukcja garażu blaszanego składa się ze ścian bocznych i dachu, połączonych ze sobą za pomocą elementów montażowych, posadowiona jest zazwyczaj na wylewce betonowej, kostce brukowej bądź płytach betonowych, inne metody jak zakotwiczenie stosowane są rzadziej.

 

Nowelizacja dokonana ustawą z dnia 19 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej, wprowadziły definicję pojęcia trwałego związania z gruntem oraz zmienione brzmienie pojęcia budynku. Zgodnie z treścią art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy budynkiem jest obiekt wzniesiony w wyniku robót budowlanych, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz który posiada fundamenty i dach, z wyłączeniem obiektu, w którym są lub mogą być gromadzone materiały sypkie, materiały występujące w kawałkach albo materiały w postaci ciekłej lub gazowej, którego podstawowym parametrem technicznym wyznaczającym jego przeznaczenie jest pojemność.

 

Na tle przedstawionej definicji nie ulega wątpliwości, że garaż blaszany jest obiektem wzniesionym w wyniku robót budowlanych (zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 2b ustawy, przez roboty budowlane należy rozumieć również montaż), instalacje zaś nie są niezbędne do jego użytkowania, więc tego warunku nie należy traktować jako koniecznego, niezbędnym jest natomiast, aby był trwale związany z gruntem (ten zapis jest przedmiotem sporów), jak również został wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadał fundamenty i dach. Wyłączenie dotyczy tylko takich obiektów, w których są lub mogą być gromadzone określone materiały.

 

Przyjrzyjmy się więc jak ustawa definiuje pojęcie trwałego związania z gruntem. Otóż trwałe związanie z gruntem, to takie połączenie obiektu budowlanego z gruntem, które zapewnia temu obiektowi stabilność i możliwość przeciwdziałania czynnikom zewnętrznym niezależnym od działania człowieka, mogącym zniszczyć lub spowodować przemieszczenie lub przesunięcie się obiektu budowlanego na inne miejsce (art. 1a ust. 1 pkt 2c ustawy).

 

Chociaż zapis ten został wprowadzony nowelizacją ustawy, to jednak takie rozumienie trwałego związania z gruntem było przedmiotem interpretacji w wyroku NSA z 7 czerwca 2013 r., ( sygn. akt II OSK 315/12). Sąd uznał, że trwałe związane z gruntem sprowadza się do posadowienia obiektu budowlanego na tyle trwale, aby zapewnić jego stabilność i możliwość przeciwdziałania czynnikom zewnętrznym, mogącym go zniszczyć lub spowodować przesunięcie lub przemieszczenie w inne miejsce.

 

Jak dalece jednak sposób związania z gruntem będzie wpływał na zmianę kwalifikacji obiektu jako budynku ? Okazuje się, że ma to istotne znaczenie, gdyż jak wynika z wyroku WSA we Wrocławiu z dnia 29 lipca 2016 r. (I SA/Wr 398/16) samo istnienie fundamentu nie jest okolicznością wystarczającą do stwierdzenia istnienia trwałego związku z gruntem, a ponadto w każdym wypadku należy oceniać, czy obiekt jest stabilnie umiejscowiony w przestrzeni, tzn. czy jest on po prostu stabilnie - czyli "trwale" - umiejscowiony w gruncie, w ten sposób, że stanowi w miarę ustabilizowany element przestrzeni.

 

Chodziłoby tu o pewną fizyczną stabilność przejawiającą się w tym, że obiekt ten byłoby trudno przemieścić z tego miejsca w inne. Przemieszczenie garażu blaszanego jest technicznie możliwe i zazwyczaj nie wiąże się z naruszeniem jego konstrukcji.

 

Konkludując, garaż blaszany, w większości przypadków nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, należy jednak pamiętać, że kwalifikacja danego obiektu jako budynku wymaga za każdym razem starannej analizy, celem odpowiedzi na pytanie czy spełnione zostały przesłanki ustawowe.

 

Jeżeli mają Państwo wątpliwości co do takiej kwalifikacji i chcą uniknąć ewentualnej odpowiedzialności podatkowej zapraszamy do kontaktu.

 

 

tel. 663 393 603

lub mailowo : adremdoradcy@gmail.com

 

TWÓJ  DORADCA

YOUR  ADVISOR

Kancelaria mieści się przy:

ul. 3 Maja 4

64-400 Międzychód

NIP 5951430369   REGON 524439227

 

www.adremdoradcy.pl

 

e-mail: adremdoradcy@gmail.com

 

Tel. 663 393 603

 

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.