KANCELARIA DORADCZA
Your Advisor
Rodzina, jako podstawowa komórka społeczna podlega szczególnej ochronie przewidzianej przez ustawodawcę w przepisach Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zwanego dalej ustawą.
Jedną z fundamentalnych zasad prawa rodzinnego i opiekuńczego jest obowiązek wzajemnego wspierania się przez dzieci i rodziców. Zobowiązanie to ma zapewnić środki niezbędne do codziennej egzystencji krewnych pierwszego stopnia pokrewieństwa.
Zgodnie z treścią art. 133 § 1 ustawy, rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
Przekonanie co do tego, że obowiązek alimentacyjny względem dziecka, wynika z samego faktu bycia małoletnim jest błędny, bowiem kryterium rozstrzygającym jest to czy dziecko jest w stanie utrzymać się samodzielnie czy też nie. Jeżeli dziecko korzysta z aktywów, które przynoszą mu regularne dochody, jak np. prawa własności intelektualnej, to oznacza, że jest w stanie utrzymać się samodzielnie.
Drugim, często powielanym błędem jest przekonanie, że obowiązek alimentacyjny wygasa z chwilą osiągnięcia przez dziecko określonego wieku. Kryterium rozstrzygającym nie jest wiek dziecka, ale usprawiedliwione potrzeby, takie jak np. koszty kształcenia.
Należy tutaj mieć na uwadze, że w pewnych okolicznościach potrzeby nie będą uznane za usprawiedliwione jeśli dziecko rozpoczyna coraz to nowe kierunki studiów, ale żadnego z nich nie kończy, z drugiej jednak strony fakt ukończenia studiów i rozpoczęcia dalszego kształcenia, w sytuacji, gdy dziecko posiada szczególne uzdolnienia może stanowić uzasadnioną okoliczność dla kontynuowania obowiązku alimentacyjnego.
Warto również podkreślić, że zakres świadczeń alimentacyjnych zależy nie tylko od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, ale również od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.
Realizacja obowiązku alimentacyjnego wobec dziecka, które nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o jego utrzymanie lub wychowanie (art. 135 § 2 ustawy), może być również realizowana przez przekazywanie na rzecz dziecka określonej sumy pieniężnej (alimentów).
Patrząc z perspektywy rodziców, zgodnie z art. 133 § 3 ustawy, mogą oni uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.
Podsumowując, świadczenie alimentacyjne dla dziecka jest odpowiedzią na jego rzeczywiste potrzeby z uwzględnieniem możliwości samodzielnego utrzymania się.
Strona główna | O nas | Usługi | Kontakt
TWÓJ DORADCA
YOUR ADVISOR
Kancelaria mieści się przy:
ul. 3 Maja 4
64-400 Międzychód
NIP 5951430369 REGON 524439227
www.adremdoradcy.pl
e-mail: adremdoradcy@gmail.com
Tel. 663 393 603
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.