KANCELARIA DORADCZA
Your Advisor
Od wielu już lat obserwuje się w Polsce stały wzrost rozwodów, co potwierdzają dane statystyczne ogłaszane przez GUS.
Zwróćmy więc uwagę jakie przesłanki muszą zostać spełnione, aby sąd rozwiązał związek małżeński przez rozwód.
Zgodnie z art. 56. § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2809.) zwaną dalej ustawą, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Przesłanki zupełnego i trwałego rozkładu pożycia muszą być spełnione łącznie.
Rolą sądu jest przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego co do okoliczności, które doprowadziły do rozkładu pożycia. Dzieje się tak dlatego, że orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia (art. 57 § 1 ustawy). Wyjątkiem jest okoliczność, w której małżonkowie zgodnie żądają, aby sąd zaniechał orzekania o winie.
Na istotę pożycia małżeńskiego, z prawnego punktu widzenia składa się więź psychiczna, fizyczna i gospodarcza. Niewątpliwie szczególnej roli w relacjach małżeńskich nabiera więź psychiczna, przejawiając się w tożsamości celów życiowych, miłości, zaufaniu, gotowości do poświęceń, a także wzajemnym szacunku. Więź fizyczna i gospodarcza są raczej następstwem tej pierwszej. Więź fizyczna obejmuje sferę intymną małżonków, gospodarcza zaś dotyczy wspólnego prowadzenia gospodarstwa domowego, czasami również wspólną działalność gospodarczą.
Mając na uwadze powyższe rozumienie pożycia małżeńskiego, wyjaśnienia wymaga czy podstawą do orzeczenia rozwodu, jest wygaśnięcie każdej z tych więzi czy brak tylko jednej z nich jest już wystarczającą przesłanką.
Co do zasady przesłanki te powinny występować łącznie, ale w pewnych okolicznościach uznaje się, że małżonkowie pozostają we wspólnym pożyciu, jeżeli np. nie zamieszkują razem, z uwagi na brak wspólnego mieszkania bądź wykonywanie pracy w odległych miejscowościach, ważne jest jednak to, że istnieje między nimi więź psychiczna i gospodarcza. Może się zdarzyć, że w wyniku choroby brak jest więzi fizycznej między małżonkami, ale jeśli istnieje silna więź psychiczna i gospodarcza to uznaje się, że pożycie nadal istnieje.
Zgodnie z art. 56 § 2 ustawy, okolicznością wyłączającą rozwód pomimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia jest ochrona dobra wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Ponadto zgodnie z treścią art. 56 § 3 ustawy, rozwód jest niedopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo, że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
Ustawa nie definiuje pojęcia dobra dziecka, należy więc opierać się na dorobku doktryny oraz orzecznictwa.
Dobro dziecka oznacza jego prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny, który ma doprowadzić do ukształtowania człowieka przestrzegającego zasad obowiązujących w społeczeństwie.
Sąd zobowiązany jest wnikliwie badać jaki wpływ na dobro dziecka ma rozkład pożycia małżeńskiego.
Zasady współżycia społecznego, stanowią tzw klauzulę generalną i obejmują normy moralne i obyczajowe, które powszechnie są respektowane w społeczeństwie.
Odpowiedź na pytanie czy zachodzą przesłanki do rozwiązania związku małżeńskiego przez rozwód, zawsze będzie wymagała dokładnej analizy stanu faktycznego.
Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania zapraszam do kontaktu.
tel. 663 393 603
lub mailowo : adremdoradcy@gmail.com
Strona główna | O nas | Usługi | Kontakt
TWÓJ DORADCA
YOUR ADVISOR
Kancelaria mieści się przy:
ul. 3 Maja 4
64-400 Międzychód
NIP 5951430369 REGON 524439227
www.adremdoradcy.pl
e-mail: adremdoradcy@gmail.com
Tel. 663 393 603
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.